Stowarzyszenie Saski 2018 zaprasza wszystkich miłośników Warszawy do wzięcia udziału w akcji „Światełko Poparcia”.

Spotykamy się 18 grudnia o godz. 18.30, w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza. Obowiązkowo z latarkami i telefonami komórkowymi, które pomogą nam… wydobyć Pałac Saski z ciemności. Spróbujemy odtworzyć zarys gmachu mieszczącego siedzibę Biura Szyfrów, w którym pod koniec 1932 r. polscy kryptolodzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy!

Jeszcze 71 lat temu Pałac Saski stał przy pl. Piłsudskiego w Warszawie jego imponująca kolumnada była wizytówką stolicy, tu odbywały się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe, tu spotykali się warszawiacy i przyjezdni.

Dziś już go nie ma – został zburzony pod koniec grudnia 1944 roku. W rocznicę tego wydarzenia stowarzyszenie Saski 2018 zaprasza wszystkich aktywnych do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji.

Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy RóżyckiUczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję wskrzesić na chwilę Pałac Saski. Dzięki trzymanym w dłoniach latarkom i telefonom komórkowym, utworzą sznur światełek, które oznaczą kontury pałacu.

Każda z osób biorących udział w akcji otrzyma bilet na spacery historyczne organizowane przez stowarzyszenie Saski 2018, które odbędą się w maju i czerwcu 2016 r.

Garść praktycznych wskazówek:

1) Weź ze sobą latarkę i telefon komórkowy (polecamy darmową aplikację „Latarka”).
2) Zaproś znajomych – im więcej nas, tym lepiej!
3) Ubierz się ciepło i…
4) Bądź 18 grudnia, punktualnie o 18.30, na pl. Piłsudskiego.

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1090300284313928/

2015