Taka już jest historia Polski: budujemy i zbieramy, burzą nam i rabują, odbudowujemy i znowu zbieramy, znów nam burzą i kradną – i naszym obowiązkiem narodowym jest zawsze znowu odbudowywać i gromadzić, bo inaczej przestaniemy istnieć.

S.Lorentz

Stowarzyszenie Saski 2018 zostało założone w 2012 r. przez ludzi wywodzących się z różnych środowisk. Są wśród nas prawnicy, archeolodzy, przewodnicy po Warszawie, varsavianiści. Łączy nas jedno: miłość do Warszawy i chęć przywrócenia stolicy jednego z najważniejszych placów miejskich – Pl. Piłsudskiego.

Podstawowym celem statutowym stowarzyszenia jest doprowadzenie do odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Od początku naszej działalności opowiadaliśmy się za wznowieniem przerwanej odbudowy Pałacu Saskiego na 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety obecne władze Warszawy nie były i nie są zainteresowane realizacją inwestycji.

2018 rok jest jednak dobrą datą, aby podjąć decyzję o przywróceniu miastu jednego z ostatnich, nieodbudowanych symboli przedwojennej Warszawy – Pałacu Saskiego. A przy okazji uczcić w ten sposób setne obchody święta niepodległości.

Dzięki naszej działalności udało się ponownie ożywić debatę publiczną o przeznaczeniu odbudowanego Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic od strony ul. Królewskiej, aby określić funkcję tych budynków, co umożliwi również ustalenie sposobu finansowania odbudowy.

Opowiadamy się za odbudową budynków w historycznym kształcie sprzed wybuchu II Wojny Światowej. Wciąż żyją warszawiacy, którzy pamiętają niedzielne spacery w Ogrodzie Saskim, do którego wchodzili z rodzicami przez kolumnadę pałacu Saskiego, obok Grobu Nieznanego Żołnierza. To niezwykle ważne miejsce dla tożsamości Warszawy.

Jeżeli jesteście zwolennikami zakończenia odbudowy Warszawy i przywrócenia jej ostatniego nieodbudowanego symbolu miasta, jednego z najczęściej fotografowanych przed wojną pałaców w stolicy, zapraszamy do poparcia naszej inicjatywy i rozpowszechnienia jej wśród znajomych.