Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na trzecią debatę Kroniki Warszawy: Plac Piłsudskiego – historia i przyszłość.

Plac Piłsudskiego najbardziej reprezentacyjny w okresie międzywojennym plac miasta. We współczesnej Warszawie to miejsce jak żadne inne nacechowane zniszczeniem. Ze znajdującego się na nim pałacu Saskiego ocalał jedynie trzyarkadowy fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Plac jest obecny w pamięci, wyobraźni i emocjach mieszkańców Warszawy. Od lat toczy się dyskusja nad nadaniem mu godnej oprawy architektonicznej, ale także nad zmianą jego charakteru, aby nie było to tylko miejsce kojarzące się z uroczystościami wojskowymi i państwowymi, ale przyjazne dla mieszkańców. Powstają kolejne koncepcje przebudowy, zakładające m.in. odbudowę pałacu Saskiego, wzniesienie nowych budynków z określeniem ich funkcji i przyszłych użytkowników. Czy po dziesięcioleciach dyskusji jest realna szansa na zmiany? Czy potrzebne jest poszukiwanie nowej funkcji dla tego ważnego dla naszej historii i przestrzeni miasta placu?

Zobacz więcej na stronie DSH.

Debatę poprowadzi prof. Eugeniusz C. Król. W debacie udział wezmą: Jerzy Bombczyński – prezes Zarządu Stowarzyszenia Saski 2018, Małgorzata Chodorowska – historyczka sztuki, prof. Piotr Majewski – dyrektor Narodowego Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Piotr Sawicki – Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Maria Sołtys – Oddział Warszawski Stowarzyszenie Architektów Polskich, Paweł Suliga – wiceburmistrz Dzielnicy Śródmieście oraz Patryk Zaremba – prezes Zarządu Stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Archiwum Państwowe w Warszawie.