W Narodowe Święto Niepodległości Prezydent RP ogłosił Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas przemówienia wygłoszonego na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Prezydent RP Pan Andrzej Duda zainaugurował odbudowę Pałacu Saskiego jako trwałego śladu obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP opublikowano tekst przemówienia Prezydenta RP:

I mam w tym wielki cel: chciałbym, żebyśmy nawiązali przez następne sto lat do tego wielkiego procesu, jaki został dokonany w II Rzeczypospolitej, którą odbudowano z zupełnego niebytu. A przecież zbudowano państwo, które rozwijało się coraz sprawniej, które miało nowy port – Gdynię – i Centralny Okręg Przemysłowy. Państwo, które miało wielką szansę ogromnie dynamicznego rozwoju i stania się jedną z europejskich potęg.

Chciałbym, żeby symbolem powrotu do tego była odbudowa pałacu Saskiego, którą dzisiaj tu inaugurujemy – chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, żeby był widomym znakiem Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć także od wewnątrz każdy z moich Rodaków i w którym będzie mógł załatwić różne swoje sprawy.

Po co to wszystko czynić? Otóż nie mam żadnych wątpliwości, że tak jak my dziś pozytywnie oceniamy ojców niepodległości i tych, którzy o wolność walczyli – bo oceniamy ich za to, czego dokonali, za ich bohaterstwo, za ich wielkie dzieła, za męstwo, odwagę, inteligencję, za ich wolę pracy i walki dla Polski – tak samo ocenią nas za sto lat te pokolenia, które dzisiaj wzrastają i będą wzrastały przez te sto lat.