„Wydaje się, że idea odbudowy pałaców Saskiego i Brühla spełnić może w najbliższych latach ważną rolę społeczną jako czynnik integrujący. Warszawie potrzebne jest pełne współdziałanie środowisk, dla których pielęgnowanie tożsamości stolicy opartej na jej historii i tradycji ma kluczowe znaczenie”.
GPC: „Społeczna rola projektu Saski 2018”
2 komentarze
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.
Polska potrzebuje w Warszawie, jako swojej stolicy, muzeum dziejów polskiego narodu, polskiej kultury i polskiej państwowości, w skrócie „muzeum Polski” ( przez analogię do „muzeum Polin”, które już jest). Zwłaszcza teraz, gdy grozi nam całkowite rozpłynięcie się tego dziedzictwa pod naporem globalizmu. Odbudowany Pałac Saski wraz z przyległościami byłby idealną siedzibą dla tego muzeum. Uzyskane wnętrza mogłyby pomieścić nie tylko sale muzealne, ale na przykład w Pałacu Bruhla sale konferencyjne, kinowe, edukacyjne, itd. itp. Mamy teraz przystanki Historia, które próbują pełnić te rolę, ale sa rozsiane po całej Warszawie, a więc siłą rzeczy wiedza rozpowszechniana jest bardzo fragmentarycznie. W odbudowanych pałacowych wnętrzach to wszystko mogłoby mieć siedzibę w samym centrum Warszawy, z jednakowo łatwym dostępem dla wszystkich. Nieocenione edukacyjnie, również dla turystów chcących dowiedzieć się więcej o kraju, który właśnie zwiedzają. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wspaniała okazja do rozpoczęcia odbudowy Pałacu Saskiego z przyległościami w takim właśnie celu.
Car rosyjski powiedział Polakom, że w przypadku następnego powstania, zniszczy Warszawę. Hitler tego dokonał, a Stalin zabronił odbudować pałac, bo kojarzył mu się z Piłsudskim i przegraną wojną. Niepodjęcie działań, by odbudować pałac, to tryumf tych bandytów.