11 listopada 2014 wraz z naszymi sympatykami świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy nadzieję, że już za cztery lata będziemy obchodzić ten dzień, ciesząc się widokiem odbudowanego pałacu Saskiego. Tymczasem, dzięki uprzejmości organizatorów wystawy „Park Miniatur”, spotkaliśmy się na jej terenie, w Domu Braci Jabłkowskich w Centrum Warszawy.

Przez cały dzień można się było podpisywać na liście popierających pomysł założenia przez miasto specjalnego rachunku bankowego, na który chętni mogliby wpłacać „cegiełki” na odbudowę. Ponadto, nasi sympatycy pozowali do zdjęć „popieram”, które można obejrzeć w galerii Saskiego 2018, www.facebook.com/Saski2018 , a także wpisywali się do pamiątkowej księgi stowarzyszenia. Dla dzieci przygotowaliśmy kącik rysunkowy – najmłodsi podzielili się z nami swoimi wizjami pałacu.

Dzieci i dorośli uczestniczyli w spacerze z licencjonowanym przewodnikiem warszawskim, Włodkiem Surowieckim, a także dzielnie rywalizowali o palmę pierwszeństwa w grze miejskiej, która rozegrała się na ulicach Warszawy, zagrzewani do walki przez Martę Szczeblewską. Listopad zazwyczaj nas nie rozpieszcza, ale tego dnia było wyjątkowo ciepło – i zabawa się udała. Zadania nie były łatwe, ale niemal wszyscy dotarli do mety. Najlepsza okazała się drużyna – Bożena, Anna i Marysia! Jeszcze raz gratulujemy!

Wieczorem, w „Parku Miniatur” na chętnych czekały szczególne atrakcje. Odwiedziły nas Nike Farida,  podróżniczka i pisarka,  pomysłodawczyni akcji budowania pałacu Saskiego z klocków Lego (1999), oraz Barbara Jezierska, która – piastując funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków – wpisała część odkrytych na pl. Piłsudskiego piwnic do rejestru zabytków. Członkowie Saskiego 2018, Joanna Borowska i Jerzy Bombczyński, wygłosili wykłady: „Pałac Saski w odkryciach archeologicznych” oraz „Pałac Saski po odzyskaniu niepodległości”. Słuchacze mieli następnie okazję zwiedzić wystawę „Park Miniatur” w doborowym towarzystwie przedstawicieli Fundacji „Warszawa1939.pl”. Jeszcze raz dziękujemy pp. Barbarze Jezierskiej i Nike Faridzie oraz Fundacji za wsparcie naszej inicjatywy.

Szczególne podziękowania należą się organizatorowi wystawy w Domu Braci Jabłkowskich oraz Parkowi Miniatur Województwa Mazowieckiego, który od samego początku swojego funkcjonowania wspiera Saski 2018. Dziękujemy!

16 listopada 2014

_97B4245 _97B4243_97B4252 _97B4261DSC02020_97B4260_97B4254_97B4253

Fot. J. Borowska_04Fot. J. Borowska_05DSC02030rodzina02