Publikujemy treść listów, które wpłynęły na adres stowarzyszenia Saski 2018, od p. Krzysztofa Münnicha – członka Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, architekta (associate – The Royal Institute of British Architects), byłego sekretarza Zarządu Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie.

W odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w debacie „Pałac Saski na 100-lecie odzyskania niepodległości”, p. Krzysztof Münnich (pamiętający jeszcze przedwojenny wygląd pl. Piłsudskiego), nie mogąc uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, skierował do nas list, który został odczytany przed rozpoczęciem spotkania w Muzeum Niepodległości.

My również mamy nadzieję, że władze stolicy nie pozwolą na to, by Warszawa pozostawała „piękną kobietą bez dwóch przednich zębów”. Treść listów (z 5 listopada i 28 lipca 2014 r.) dostępna poniżej.

List z 5 listopada 2014 r.

Londyn, 5.11.2014

Szanowni Państwo,

Istnieje wielka szansa na przywrócenie kluczowych elementów historycznego wyglądu centrum naszej Stolicy, z okresu jej świetności. Wszystkie argumenty, urbanistyczne i architektoniczne, przemawiają za odbudowaniem Pałacu Saskiego.

Nie miejsce tu na wykład o zasadach planowania przestrzennego, koncepcji architektonicznych, czy estetyce. Niech wystarczy następujące porównanie: Chirurdzy i kosmetycy starają się uratować wygląd twarzy pięknej kobiety, która uległa ciężkiemu wypadkowi. Udaje się to im w dużej mierze i wyniki dotychczasowych operacji są zadawalające. W ostatniej jednak chwili, dyrekcja szpitala decyduje, że pacjentce nie wstawi się wybitych dwóch przednich zębów.

Musimy się postarać, by władze odpowiedzialne za wygląd naszej Stolicy nie popełniły podobnego, karygodnego błędu.

Krzysztof Münnich

Associate – The Royal Institute of British Architects

Fellow – The Royal Town Planning Institute

List z 28 lipca 2014 r.

Londyn, 28 lipca 2014 r.

Szanowni Państwo,

pragnę wyrazić moje całkowite poparcie inicjatywy odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i przyległych budynków. Tworzą one podstawową część Osi Saskiej – jednego z ostatnich zespołów urbanistycznych centrum Stolicy, których odtworzenie po wojennych zniszczeniach jest jeszcze możliwe.

Odbudowa zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego przywróci jego historyczny kształt i jednocześnie obramuje Ogród Saski, z zaakcentowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza pod klasyczną kolumnadą.

Odbudowana część Osi Saskiej, łącznie z Traktem Królewskim, stworzy atrakcyjną urbanistyczną całość, której tak brak w sercu Warszawy.

Krzysztof Münnich

Associate – The Royal Institute of British Architects

Fellow – The Royal Town Planning Institute

K.Munnich-2014.07.28

Nota biograficzna ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa:

http://www.radaopwim.gov.pl/article_details/11/sklad-rady-ochrony-pamieci-walk-i-meczenstwa/

MÜNNICH Krzysztof – ur. 1923 r. w Warszawie. Ukończył Korpus Kadetów Nr 1 Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. W latach 1942-1948 odbył studia wyższe w zakresie architektury w The Glasgow School of Architecture oraz w zakresie urbanistyki w School of Planning and Research for Regional Development w Londynie. Pracował zawodowo jako inżynier architekt – urbanista m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA. Działał w organizacjach emigracyjnym, m.in. na rzecz Skarbu Narodowego w Wielkiej Brytanii i USA, był współzałożycielem Solidarity Support Committee of Western Massachusetts; członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, jest Sekretarzem Zarządu Instytutu i kierownikiem Muzeum JJP.