Zapraszamy wszystkich miłośników Warszawy do Parku Miniatur w Domu Braci Jabłkowskich. W samym sercu stolicy, przy ulicy Brackiej, będzie można w wyjątkowy sposób uczcić święto 11 listopada. Prezentacje dla dorosłych, zabawy edukacyjne dla dzieci – to tylko część atrakcji. Imprezie przyświeca szczytny cel – odbudowa pałacu Saskiego na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To już za cztery lata.

Był wizytówką Warszawy, ozdobą placu marszałku Józefa Piłsudskiego. Dodawał świetności wszystkim najważniejszym uroczystościom państwowym. Cel niedzielnych spacerów warszawiaków, najczęstszy motyw na fotografiach przedwojennej stolicy, z lubością uwieczniany przez przyjezdnych. W 1944 roku zniknął z pejzażu miasta, wysadzony w powietrze przez Niemców. Pozostał po nim Grób Nieznanego Żołnierza, ze szczątkami obróconej wniwecz kolumnady. Kilka lat temu odżyły nadzieje, że pałac Saski odzyska należne mu miejsce na mapie stolicy.

Od zakończenia wojny próby odbudowy pałacu podejmowane były kilkakrotnie. Niestety, Saski nie miał tyle szczęścia, co wiele innych budowli, które udało się wskrzesić z ruin. Niemniej, idea przywrócenia go miastu przetrwała czasy Polski Ludowej, a na dobre odżyła w 2004 roku. Wtedy to ogłoszono konkurs na odbudowę pałaców Saskiego i Brühla, które wraz z kamienicami od strony ul. Królewskiej tworzyły zachodnią pierzeję pl. Piłsudskiego. Zwyciężyła koncepcja zakładająca rekonstrukcję stanu z 1939 roku. Wkrótce rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę o odbudowie wspomnianych obiektów.

Od tego czasu ważą się losy inwestycji. W trakcie przygotowań przeprowadzono badania archeologiczne, dzięki którym odkryte zostały oryginalne pałacowe piwnice i fundamenty z końca XVII wieku. Wpisanie ich do rejestru zabytków, paradoksalnie, skomplikowało sprawę. Konieczne stało się wprowadzenie do projektu zmian, które podwyższyły szacowany koszt całego przedsięwzięcia. Tłumacząc się kryzysem, prezydent m.st. Warszawy podjęła decyzję o przerwaniu odbudowy. Co jednak z niemal 25 milionami złotych, które do tej pory na ten cel wydano?

Stowarzyszenie Saski 2018 już od bez mała dwóch lat stara się przekonać ratusz Warszawy, że pałac Saski odbudować można i trzeba. W przededniu wyborów samorządowych dyskusja wokół tej kwestii nabiera siły.

6 listopada w Muzeum Niepodległości odbyła się debata „Pałac Saski na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Przedstawiciele władz samorządowych, historycy Warszawy, architekci oraz pasjonaci wspólnie z członkami stowarzyszenia zastanawiali się nad przyszłością pl. Piłsudskiego. Wszyscy byli niemal zgodni co do tego, że placowi w obecnej postaci brakuje godnego zwieńczenia.

Za cztery lata świętować będziemy stulecie odzyskania niepodległości. Miejmy nadzieję, że pałac Saski stanie do tego czasu na pl. Piłsudskiego. Póki co, możemy podziwiać jego miniaturową wersję, wystawioną w Parku Miniatur, w Domu Braci Jabłkowskich – obok makiet innych ważnych budowli, których już w naszej przestrzeni nie ma.

11 listopada w Parku Miniatur zostanie w całości poświęcony pałacowi Saskiemu. Już od godz. 11.00 wolontariusze ze stowarzyszenia będą zbierać podpisy pod wnioskiem do prezydent miasta stołecznego Warszawy o uruchomienie rachunku bankowego, na który chętni mogliby wpłacać „cegiełki” na odbudowę. Każdy będzie mógł się także sfotografować z tabliczką „Popieram”. Zdjęcia trafią do galerii poparcia na stronie www.saski2018.pl

„Pałac Saski w świetle badań archeologicznych” i „Pałac Saski po odzyskaniu niepodległości” to tematy dwóch wykładów, zaplanowanych na godz. 17.00 i 17.30

O 18.00 rozpocznie się zwiedzanie Parku Miniatur z Fundacją Warszawa1939.pl. Dla uczestników wykładów wstęp wolny.

W programie także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych, a dodatkowo, w plenerze, spacer z licencjonowanym przewodnikiem oraz gra miejska. Szczegóły na fanpage’u stowarzyszenia www.facebook.com/Saski2018

Co, gdzie, kiedy

Miejsce:

Park Miniatur, Dom Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25

11.00-19.00: Zbieranie podpisów, zdjęcia do galerii poparcia, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci

17.00: Wykład „Pałac Saski w świetle badań archeologicznych”, prowadzi Joanna Borowska

17.30: Wykład „Pałac Saski po odzyskaniu niepodległości”, prowadzi Jerzy Bombczyński

18.00-19.00: Zwiedzanie Parku Miniatur z Fundacją Warszawa1939.pl

W plenerze:

10.00-11.15: Spacer z przewodnikiem, zbiórka w Ogrodzie Saskim przy fontannie, wstęp wolny

13.00-15.00: Gra miejska, zapisy gra@saski2018.pl

 Z A P R A S Z A M Y

plakat 11.11