Na konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią oficjalnie przedstawiono plan stworzenia pierwszego w Polsce edukacyjnego parku miniatur, w całości poświęconego Mazowszu. Pracownia Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego to miejsce, w którym wizjonerzy spotykają się z rzemieślnikami i wspólnie tworzą coś, co dotychczas zdawało się nieosiągalne: Mazowsze wymykające się kategoriom czasu i przestrzeni. Pomysłodawcą Parku jest Rafał Kunach – przedsiębiorca, założyciel firmy Hollywood Builders, a prywatnie – marzyciel. Duch sprawczy całego przedsięwzięcia to Agnieszka Cholewa – młoda pani architekt, którą urzekła wizja edukacyjnego Parku Miniatur. To ona przekonała przedsiębiorcę, że jego marzenie należy zamienić w cel i zrealizować.

Plan jest ambitny: stworzyć przestrzeń, w której można będzie podziwiać najpiękniejsze miejsca Mazowsza. Odzwierciedlić obiekty, które mijamy na co dzień i odtworzyć te, które żyją już tylko w pamięci pasjonatów – wszystkie w postaci z czasów, gdy prezentowały się najokazalej. Połączyć teraźniejszość z przeszłością, nie zważając na relacje czasu i przestrzeni. W Parku będzie bowiem można podziwiać obiekty z różnych zakątków Mazowsza. Cel to rekonstrukcja najistotniejszych elementów mazowieckiego krajobrazu kulturowego.

Park Miniatur będzie się składał z 50, wymodelowanych w skali 1:25, obiektów z całym otoczeniem (w postaci elementów zielonej architektury, pomników, mostów, latarń, pojazdów i innych detali oddających ducha danej epoki). Eksponaty zostaną opatrzone komentarzem wizualnym, odwzorowującym proces ewolucji zabudowy. Całość podzielona będzie na dwie strefy: mazowiecką i warszawską. W pierwszej zwiedzający będą mogli zobaczyć zabudowania wiejskie, a także małe miasteczka o charakterze polsko-żydowskim, a w drugiej – najcenniejsze lub najbardziej charakterystyczne budowle i przestrzenie miejskie. Integralną częścią Parku będzie pawilon multimedialny, w którym organizowane będą interaktywne wystawy edukacyjne. Do dyspozycji gości będzie ponadto część gastronomiczna i rekreacyjna, w której znajdą się plac zabaw dla dzieci, patio oraz sklep z pamiątkami. Całość zaplanowana jest na około 3,5 ha powierzchni.

Wszystkie obiekty, które będą udostępnione zwiedzającym, są tworzone na podstawie dostępnej dokumentacji: projektów, map i fotografii, dzięki którym makiety będą wiernym odzwierciedleniem rzeczywistych przestrzeni. Sam proces budowy eksponatów rozpoczyna się od wyrysowania projektu architektonicznego, który zostaje przetworzony w trójwymiarowy model, następnie wydrukowany w technologii 3D, a w końcowej fazie – poddany precyzyjnej obróbce ręcznej. W pracowni, poza nowoczesnymi komputerami, drukarkami i frezarkami, jest całe mnóstwo tradycyjnych narzędzi, takich jak farby i pędzelki. Zespół tworzą więc zarówno z architekci, graficy, specjaliści od projektowania komputerowego, jak i modelarze, a nawet dekarze. Wspierani są przez konsultantów merytorycznych, ekspertów w dziedzinie historii i architektury Warszawy: Krzysztofa Jaszczyńskiego, Ryszarda Mączewskiego, Jarosława Zielińskiego oraz Martę Szczeblewską-Korkus.

Wśród partnerów merytorycznych przedsięwzięcia jest również stowarzyszenie Saski 2018, którego celem statutowym jest działalność kulturalna związana z historią i architekturą Warszawy.

Część obiektów zostanie udostępniona zwiedzającym już w przyszłym roku, a pierwszym ukończonym eksponatem jest pałac Saski. Imponuje nie tylko rozmiarami (6×3 m), lecz przede wszystkim precyzyjnością wykończenia. Każdy detal został perfekcyjnie dopracowany, a całość subtelnie postarzona. Zespół zapowiada, że niebawem miniatura zostanie wyeksponowana nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza.